Pri každom porušení celistvosti kože, či už je to operačným zákrokom alebo úrazom vzniká jazva, ktorá je dôsledkom hojivých procesov, ktoré opäť obnovia celistvosť kože. Výsledná jazva je vždy odlišná svojou povahou od okolitého neporušené tkaniva. Jej vzhľad a veľkosť záleží na type hojivých reakcií pacienta, na umiestnenie a priebehu jazvy, i okolnostiach vzniku a priebehu hojenia.
Odstránenie jaziev nemožno vykonať definitívne, možno je len korigovať tak, že funkčne a esteticky sú menej či vôbec na obtiaž.
Princíp odstránenia jaziev
Princípom odstránenia jaziev je excízie (vyrezanie) jazvy, eventuálne aj jej okolia a prevedenie novej sutúry (zošitie) okrajov kože a vytvorenie ideálnych podmienok na hojenie, čím je spravidla dosiahnuté lepšieho výsledného efektu.
Odstránenie jaziev je možné kombinovať s uvoľnením podkožného tkaniva, a tým tiež korigovať rôzne nepravidelnosti ako sú vtiahnuté jazvy, následky hnisaní v jazve, či nadbytky tkanív v okolí jazvy. Bez toho, aby bolo nutné použiť cudzorodé látky. Väčšinu zákrokov odstránenia jaziev je možné vykonať v lokálnej anestézii, a tým pádom ako ambulantný zákrok. Časová náročnosť odstránenia jaziev závisí na veľkosti korigované jazvy.
Po odstránení jaziev
Ak sa jazva zahojí, čo je po 3-6 mesiacoch a niekedy aj dlhšie, je výsledok trvalý. Ak je zacelené jazva bledá, ak má farbu podobnú okolitej kože, a je tenká, potom dá sa hovoriť o vydarenom výsledku.